Tajny Ringstand na Nowowiejskiej

Na wycieczce kursowej po Ochocie powrócił temat Ringstandów, czyli niemieckich schronów bojowych. Tym razem schron ścićle tajny, w ściśle tajnym kwartale miasta, którego właściwie nie ma na googlemaps.

W rzeczywistości Ringstand istnieje, spójrzmy zresztą sami:

SONY DSC

Tak wygląda od frontu, z zamurowanym otworem strzelniczym. Ta wersja to Ringstand z czapą osłaniającą załogę od ostrzału z tyłu i na przykład przed wrzuceniem granatu za kołnierz. Podobne rozwiązanie możemy znaleźć w Alei Wojska Polskiego.

SONY DSCA tak wygląda z boku. Chcąc pokazać na mapce, gdzie go znaleźć, pojawia się drobny problem, otóż obszar ten jest na googlemaps zamazany. Taki jest bowiem tajny. Spójrzmy sami:

nowowiejska1

Tyle, że na szczęście jest jeszcze street view a tutaj widać znacznie więcej:

nowowiejska2

Skoro wszystko jest takie tajne, to może uchylmy rąbka tajemnicy co się znajduje na zamazanym obszarze, gdzie bez problemu można wejść i się porozglądać:SONY DSC

Na powyższym zdjęciu niegdysiejsza stajnia 3 Artyleryjskiej Brygady Lejbgwardii, w dwudziestoleciu przekształcona w kuchnię i stołówkę podchorążych kształcących się w znajdującej się w tym kwartale Wyższej Szkole Wojennej.

SONY DSC

Powyżej wgląd w dziedziniec a w tle budynek oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Poniżej tajne przez poufne obiekty wojskowe.

SONY DSC SONY DSC

===
9 kwietnia 2014 rozpoczyna się kolejny kurs przewodników po Warszawie. Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.