Rzeźba wywędrowała z Katedry Polowej

SONY DSC

Do niedawna, jednym z charakterystycznych elementów Katedry Polowej na Długiej była rzeźba nazwana Chrystus Wszystkich Zaginionych.

SONY DSC

Rzut oka na rzeźbę i autor nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, to oczywiście dzieło Maksymiliana Biskupskiego, znanego z innych warszawskich pomników, jak chociażby Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie czy pomnik wyjścia z kanału na Prostej 51.

Rzeźba Biskupskiego poraża realizmem, przedstawia Chrystusa wydobytego z mogilnej gliny, zawieszonego na rozpostartych ramionach w wykopie, pośród szczątków ciał wystających ze ścian zbiorowego grobu. Wszelkie analogie do  znanych z poekshumacyjnych zdjęć ofiar mordu wydobywanych z mogił katyńskich są jak najbardziej oczywiste. Zwracają uwagę czaszki oraz ręce. Ręce to akurat ulubiony element Biskupskiego – znajdziemy je na każdym jego pomniku.

Obecnie Chrystus Wszystkich Zaginionych został przeniesiony z Katedry Polowej do Muzeum Katyńskiego, które ma zająć kaponierę południową Cytadeli. Póki co dostępu tam nie ma a przynajmniej jest mocno utrudniony, więc pozostaje podziwianie zdjęć.

SONY DSC