Rechts fahren! Jezdí se vpravo – czyli o skutkach aneksji Czechosłowacji w 1939

25052011481

15 marca 1939 roku ówczesna Czechosłowacja została zajęta przez Niemców. Na terenie Czech i Moraw stworzono Protektorat. Pomijając wszelkie inne konsekwencje tego zdarzenia, należy zwrócić uwagę na jeden aspekt. Otóż to właśnie Niemcy zaordynowali wprowadzenie w Czechach ruchu prawostronnego. Tak, do wejścia Niemców w 1939 w Czechach jeździło się jak w Anglii. Skutkiem tego, widocznym do dziś jest cała masa samochodów retro z kierownicą po prawej stronie – vide zdjęcie.

O ile w całym Protektoracie ruch prawostronny zaprowadzono właściwie z dnia na dzień, tj. już 17 marca 1939 r., o tyle w Pradze to była bardziej skomplikowana operacja, wymagająca przestawienia kilkudziesięciu przystanków tramwajowych, przesuwania wysepek czy wreszcie przeróbek taboru, przeprowadzona własnie 26 marca 1939 r. Operacja ta nie miałaby raczej większych szans powodzenia tak szybko, gdyby nie to że była przygotowywana od 1926 roku przez rząd a w listopadzie 1938 roku parlament przyjął wprowadzenie zmian z dniem 1 maja 1939. Niemcy to tylko przyspieszyli.

Tak więc nie dziwmy się, że większość retro aut wożących turystów po Pradze ma kierownicę „po angielsku”, to tylko efekt pewnej minionej epoki.

 ===
9 kwietnia 2014 rozpoczyna się kolejny kurs przewodników po Warszawie. Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.