Otwarto Piwnice Staromiejskie

20130501_131049

 

Bezpośrednio przed długim weekendem otwarto do zwiedzania podziemia w staromiejskich piwnicach – pod stroną Dekerta Rynku.

Piwnice udostępniono do zwiedzania dzięki Funduszom Norweskim i trzeba przyznać że wykonano imponującą pracę. Zdarzyło mi się być wewnątrz na początku prac – to co zobaczyłem teraz przekroczyło moje wyobrażenia. Można przejść pod wszystkimi kamienicami strony Dekerta, wszystko ładnie oczyszczone, zadbane, odgrzybione. Trasę zwiedza się z przewodnikiem, który ładnie o wszystkim opowiada. Chwała za to, bowiem w przeciwnym razie wchodzenie tam na dłużej niż 10 minut traciłoby sens.

Wszedłem do piwnic po raz pierwszy wraz z grupką Czechów, których akurat oprowadzałem po mieście. Namawiałem ich do zajrzenia, bo to novinka i że na zdjęciach wygląda super. Fakt, wewnątrz też wygląda świetnie, tyle że wnętrze po prostu jest nudne. Owszem przewodnik opowiada o historii kolejnych kamienic w sposób ciekawy, tyle że dla przybysza z zagranicy już po chwili staje się to mało zajmujące. Gdyby jeszcze wewnątrz były jakieś eksponaty…

Mówiąc szczerze, myślałem że wewnątrz piwnic zostanie urządzona jakaś ekspozycja, przeniesione zostaną eksponaty z niedostępnej części muzeum czy cokolwiek takiego. Aha w każdym podziemiu przydałaby się fotka jak ta kamienica wygląda z zewnątrz.

No ale pierwsze koty za płoty. Ważne że ruszyło i teraz już może być tylko lepiej :)

Informacje praktyczne:

Do piwnic wchodzi się z kamienicy Montelupich (Rynek St. Miasta 42) czyli starym wejściem do muzeum. Wejścia są co pół godziny – godzina:00 i godz.:30.
Godziny zwiedzania:
wtorek – czwartek 10.00 – 18.00
piątek – niedziela 10.00 -20.00

Ceny biletów: normalny: 10 zł, ulgowy: 7 zł

Zgłoszenia grup zorganizowanych (maks. 20 osób) pod numerem: 22 531 38 52 (w godz. 8.00 – 16.00)

Na kasie nie wiedzą, że przewodników z grupą wpuszcza się za darmo, należy się o to dopominać :-/