Metro w Pradze ma 40 lat

SONY DSC

Warszawa póki co świętuje 19 lat funkcjonowania jednej linii metra i z wytęsknieniem czeka na, planowane na ten rok, otwarcie drugiej linii. Tymczasem Praga świętuje 40 rocznicę uruchomienia pierwszej z trzech linii. Wówczas – tj. 9 maja 1974 r. – uruchomiono linię czerwoną, czyli C, na odcinku Sokolovska (obecnie Florenc) do stacji Kačerov. Od tamtego czasu metro się zdrowo rozrosło i rośnie dalej.

metro_praga_04 W 1978 otwarto linie metra A – zieloną, a w 1985 żółtą, którą przedłużano w obie strony. Obecnie trwa przedłużanie linii zielonej na odcinku z Dejvic na Motol.

SONY DSCJuż w za rok odcinek ten ma być gotowy. A wizje metra w 2025 wyglądają naprawdę imponująco: rozbudowa linii A w kierunku lotniska, czwarta linia… Widząc ile się kopie pod Pragą (Strahovský tunel, Tunel Blanka etc.) jakoś o te plany jestem spokojny.

metro_praga_05Tak więc pozostaje gratulować Pradze jubileuszu i czekać aż Warszawa doczeka się podobnej sieci. Biorąc pod uwagę tempo budowy drugiej linii metra nie powinno być wcale tak źle.

SONY DSCNa koniec dwa słowa o dacie uruchomienia czyli o 9 maja. Do 1989 r. 9 maja było wielkim świętem zarówno w całych Czechach – jako Dzień Zwycięstwa ale zwłaszcza w Pradze – jako rocznica wkroczenia armii czerwonej do Pragi i zakończenia okupacji niemieckiej. Tak, Niemcy siedzieli w Pradze do samego końca, armia radziecka wkroczyła do Pragi 9 maja w godzinach porannych. Obecnie Czechy świętują 8 maja jako Dzień Zwycięstwa – nawet jest wówczas dzień wolny od pracy i z tej okazji udostępniane są obiekty na ogół niedostępne ze względu na swój charakter – np. siedziba MSZ.

SONY DSC===
Już za chwilę rozpoczyna się kolejny kurs przewodników po Warszawie. Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.