Czescy przewodnicy chcą powrotu uregulowania rynku w Czechach

W Polsce od 1 stycznia 2014 r. mamy deregulację i praktycznie każdy wykonywać zawód przewodnika miejskiego. Protesty przed wprowadzeniem takiego rozwiązania były ale teraz ucichły – sezon był raczej niezły. W Czechach stan deregulacji mamy od 2008 r. i tamtejsi przewodnicy płaczą i błagają rząd o ponowne uregulowanie rynku. Ostatnio zainteresowali swoim problemem nawet telewizję:

praha_ct24

Cały materiał czeskiej telewizji pod linkiem.

Cała akcja odbywa się pod hasłem „zagraniczni = niedouczeni przewodnicy przekręcają czeską historię”. Ha ha, skąd my to znamy… Rozmówcy stacji przedstawiają zasłyszane bzdury przekazywane przez obcych przewodników i załamują ręce. Liczą na posłuch w ministerstwach odpowiedzialnych za turystykę, tyle tylko że problematyka jest w gestii dwóch ministerstw, które mają kompletnie odmienne stanowiska odnośnie ponownej regulacji przewodnictwa.

No cóż… jak nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze i z całą pewnością tak jest i teraz. Zagraniczni przewodnicy odbierają chleb lokalnym i to jest tak naprawdę sedno problemu. Zobaczymy co czescy przewodnicy wywalczą i czy w ogóle cokolwiek.

A tak w ogóle, to skoro prascy przewodnicy tak się burzą na przekręcane legendy to czy sami uniknęli fali wmawiania turystom legendy iż rzekome pomacanie rzeźby św. Jana Nepomucena na moście Karola czyni cuda ;)

========

Kurs przewodników po Warszawie – sierpień 2014 kurs intensywny i kurs jesień 2014 – wiosna 2015

Kurs przewodników beskidzkich