5 maja – rocznica Praskiego Powstania

SONY DSC5 maja 1945 r. w Pradze wybuchło powstanie przeciwko Niemcom. Polakom wydaje się to humorystyczne, zwłaszcza wobec Powstania Warszawskiego ale idea powstania w Pradze była mniej więcej podobna – opanować Pragę, wygnać Niemców i wystąpić w roli gospodarza. Walki w mieście trwały od 5 do 9 maja rano kiedy weszła armia czerwona. Szczególne walki toczyły się o siedzibę radia na Vinohradach. Powstańcy zdobyli nawet sprzęt pancerny.

Pozostałością i smutnym pomnikiem Praskiego Powstania jest nieodbudowany kawałek ratusza staromiejskiego. Kiedyś w neogotyckiej postaci, mieścił archiwa miejskie. Spalony przez Niemców celowo. BTW – skąd my znamy palenie archiwów i zacieranie historii? Niestety ale to stała taktyka Niemców. Spalono wtedy też Orloj z figurkami apostołów. Te które podziwiamy obecnie są powojennymi kopiami.

W 1975 r. Czesi nakręcili monumentalny, czterogodzinny film Powstanie Praskie, opowiadający o tym wydarzeniu. Akurat wtedy mieszkałem w Pradze – miasto było pełne barykad zbudowanych ze styropianowej kostki brukowej, wybudowano kilka budynków z tektury i papieru na potrzeby filmu a na Barrandovie kopię ratusza staromiejskiego – żeby nakręcić jego spalenie. Sami Czesi się nabijali: jaka jest różnica między filmem a rzeczywistością? Film był dłuższy. ;)

Spalony ratusz staromiejski

===
Już za chwilę rozpoczyna się kolejny kurs przewodników po Warszawie. Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona.