Wilanów – całkiem po nowemu

W Wilanowie się pozmieniało…

SONY DSC

23 kwietnia 2013 r. uruchomiona została wystawa czasowa Primus Inter Pares dedykowana najważniejszemu mieszkańcowi Wilanowa tj. Janowi III.
Spowodowała ona w pałacu pewne zmiany, niektóre mam nadzieję nieodwracalne :)

SONY DSC

Najważniejszą zmianą – która z tego co zrozumiałem – ma zostać na stałe, jest odwrócenie kierunku zwiedzania.  Obecnie zaczynamy od parteru skrzydła południowego, czyli idziemy dokładnie pod prąd dotychczasowego kierunku zwiedzania. Sens tego jest taki, żeby najpierw zwiedzających zapoznać z historycznymi wnętrzami pałacu a ewentualnie dopiero później z galerią obrazów na piętrze a nie odwrotnie. Uważam to za zmianę idącą w dobrym kierunku bo zarówno grupa jak i przewodnik po około godzinie zwiedzania góry mieli zwykle już dość a to nie galeria tylko parter powinien stanowić cluox programu.

Kolejną zmianą, jest opcja wyjścia z pałacu bez zwiedzania góry tj. galerii. Ma być możliwość opuszczenia pałacu poprzez wyjście w skrzydle północnym, bez konieczności przedzierania się przez galerię.

W związku z obróceniem kierunku zwiedzania, mam nadzieję że zajdą jakieś zmiany w galerii na piętrze. Otóż do teraz, przez galerię prowadziło się zgodnie z chronologią powstawania prezentowanych w niej obrazów a teraz wygląda na to że będzie się szło pod prąd czasu. Inna sprawa, że dzieła z galerii nieustannie „giną” – tj. wracają do właściciela czyli Muzeum Narodowego w Warszawie.

Skupmy się teraz na samej, nowej wystawie. Jest ona dostępna w pałacu na parterze, nie wymaga odrębnego biletu, po prostu zajmuje niemal cały dół. Trwa do 30 września 2013 r. Jej celem jest wyeksponowanie Jana III Sobieskiego jako najważniejszego lokatora Wilanowa wraz z jego najbliższą rodziną. Osiągnięto to przenosząc zbiory, częściowo pożyczając ale przede wszystkim zaskakując odbiorcę. Wystawa została obliczona na kontrast i zaskoczenie odbiorcy, do tej pory przyzwyczajonego do grzecznej wystawy. Na ekspozycji są zestawy słuchawkowe gdzie można sobie usiąść i posłuchać jak też sporo siedzisk, żeby można było podelektować się spokojnie siedząc.

SONY DSC

Zdecydowano się pozasłaniać część ścian, po to żeby nie rozpraszać odbiorcy lecz skoncentrować się na tym co istotne, a to zostało podkreślone poprzez swego rodzaju „okna”.

SONY DSC

Poszczególne sale poświęcono odrębnym tematom i tak, biblioteka traktuje o królewskich przodkach i edukacji. Ciekawostką jest rękopis 13-letniego Jana – po prostu ówczesny szkolny zeszyt :) Na ścianie wisi mapa Europy, upamiętniająca podróż edukacyjną Marka i Jana Sobieskich, a tam przy dacie 17 kwietnia 1646 adnotacja:
Wulfenbitten: Odpoczywaliśmy w tym mieście przez ten dzień, gwoli temu  abyśmy mogli widzieć co było godnego i dla Panny ładnej w gospodzie. Ech ten temperament ;)

SONY DSC

Antykamera króla, pod hasłem Wojna i Pokój traktuje o jego sukcesach militarnych, aczkolwiek zaczyna się od kapitulacji szlachty przed Karolem Gustawem, w której późniejszy król uczestniczył…
Na ścianę rzucane jest zbliżenie plafonu, z wyjaśnieniem jego symboliki. Bardzo dobry pomysł!

SONY DSC

Z królewskiej sypialni wystawiono łoże, eksponując portrety Jana III. Poza tym otwarto drzwi do dotychczas niedostępnego Gabinetu Chińskiego:

SONY DSC

Największe zdziwienie nas dopada w Sieni Wielkiej…

SONY DSCPrzez blisko dwa lata niedostępna i poddawana remontowi, teraz jest… wyłożona czarnymi lustrzanymi płytami. Wyeksponowane są tylko fragmenty dekoracji pochodzące z czasów Jana III cała reszta zaś sprawia wrażenie jakby miała się skupić na najbardziej charakterystycznym elemencie wizerunkowym króla tj. jego… oczywiście wąsach. A wyobraźmy sobie, że kiedyś stał tam konny posąg króla…

Antykamera królowej poświęcona jest rodzinie Sobieskich. Mamy tu znane portrety rodzinne, także portrety królewiczów.

SONY DSC

Sypialnia królowej poświęcona jest samej Marysieńce. Rozmaite portrety pokazują ją zarówno jako piękną zalotną kobietę czy też już jako męża (żonę?!) stanu. Tu też pokazano nam po raz pierwszy Gabinet Zwierciadlany – dzięki zastosowaniu prostego narzędzia jakim jest… lustro.

SONY DSC

W Gabinecie przed Galerią wyeksponowano kilka elementów z kolekcji Stanisława Kostki Potockiego, który gdzie się dało skupował elementy związane z Janem III. I tak znajdziemy tu bezcenną toaletkę Marii Kazimiery.

SONY DSC

W galerii północnej kolejne zaskoczenie i ekspozycja poświęcona pamięci Jana III Sobieskiego zagranicą. Tu już właściwie koniec, jest jeszcze jedna zmiana, mianowicie obraz Brandta Wyjazd Jana III i Marysieńki z Wilanowa został centralnie wyeksponowany.

Reasumując: mi się nowa wystawa i nowa koncepcja zwiedzania podoba. Podejrzewam, że galeria zejdzie na dalszy plan i kto wie czy nie zejdzie śmiercią naturalną. Pożyjemy zobaczymy…

Informacje praktyczne: Wystawa czynna jest do 30 września, co nastąpi po tej dacie, tego nie wie nikt :) Wystawa jest w cenie zwykłego biletu wstępu, w niedziele wstęp za darmo. Informacje o wystawie są na stronie a ponadto można ściągnąć przewodnik, dostępny także za 2 zł w wersji drukowanej.

PS. Jeszcze można dołączyć do kursu przewodników po Warszawie www.kursprzewodnicki.pl – najbliższe zajęcia po długim majowym weekendzie