Warszawa w dziejach Polski – Biblioteka Przewodnika

Pozycja ta jakiś czas temu wpadła mi w oko, jak przeglądałem allegro. Zaintrygował mnie spis treści, no i znalazłszy najkorzystniejszą ofertę, nabyłem drogą kupna ;)

Książka ta to zbiór referatów z sesji naukowej na 400-lecie stołeczności Warszawy, z 1996 roku. Tak przy okazji – Warszawa uznaje, iż jest stolicą od 1596 roku, kiedy Zygmunt III Waza wyniósł się z Krakowa i generalnie pojechał na wojnę, Kraków zaś twierdzi że przestał być stolicą w 1611 roku, kiedy to ów król na stałe w Warszawie osiadł.

Artykuły mają charakter naukowy, stąd też to nie jest raczej literatura do poduszki a i ze względu na wielu autorów, napisane są rozmaicie. Moją uwagę przykuły dwa z nich. Pierwszy o reprezentacyjnej architekturze dwudziestolecia międzywojennego, a to z tego powodu, że na bardzo podobny temat pisałem niedawno pracę dyplomową, kończąc Podyplomowe Studia Varsavianistyczne w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Gdyby moja praca kogoś interesowała, to polecam link. Drugim tematem, który mnie mocniej zainteresował, to artykuł Jerzego Michalskiego Nastroje antystołeczne w czasach stanisławowskich. Jasno z niego wynika, że nienawiść do Warszawy wśród wielu Polaków, nie jest niczym nowym.

To że wyróżniam dwa teksty, wcale nie oznacza że pozostałe są w jakiś sposób gorsze. Ot te bardziej zwróciły moją uwagę. A pozostałe, no polecam uwadze spis treści a zainteresowanych Warszawą i jej historią namawiam do lektury.