Warszawa na fotografiach z XIX wieku – Biblioteka Przewodnika

Postanowiłem uruchomić nowy dział na stronie a mianowicie o książkach. To znaczy trochę już było ale postaram się częściej i regularniej pisac o warszawskich publikacjach – nie tylko tych najnowszych wpadających mi w ręce ale także tych zdecydowanie antykwarycznych. Na początek pozycja z 1970 roku.

Warszawa na fotografiach z XIX wieku. Autor: Dobrosław Kobielski, Wydawnictwo Artystyczno – Graficzne, Warszawa 1970.

Cała publikacja to króciutkie słowo wstępne (4 strony) i mnóstwo (215) fotografii. Zdjęciom towarzyszą krótkie opisy, zwracające uwagę na zawarte na nich detale, niekiedy powiększone fragmenty. Zdjęcia dają obraz XIX-wiecznej Warszawy, miasta jakże innego od dzisiejszego ale także jakże podobnego. Można tu prześledzić poszczególne przemiany, które się w mieście dokonywały a wszystko to jest bardzo dobrze opisane.

Pikanterii całości dodaje fakt, iż na wielu zdjęciach jest ukazany Zamek Królewski, o którego odbudowie można było w momencie wydania tej książki tylko marzyć.

Książka ta, to niesamowity materiał do analizy i doszukiwania się detali na fotkach. Można do niej wracać w nieskończoność. Ma wygodny układ, bowiem zdjęcia pogrupowane są ulicami czy obszarami, więc jak ktoś nie ma ochoty na czytanie/oglądanie od deski do deski to równie dobrze może po fragmencie.

Polecam :) Książka dostępna bywa na allegro za ok. 10 zł. Widziałem też za 150 zł (sic!).