Recenzje: Śladami gwiazd II RP – miejsca, ludzie, historie

Wydłuża się półka z książkami wydanymi w ostatnim czasie przez Skarpę Warszawską.

Przede mną leży nowa publikacja tego wydawnictwa: „Śladami gwiazd II RP – miejsca, ludzie, historie” autorstwa Idy Świerkockiej.

Nie będę ściemniał że zdążyłem całą przeczytać, niemniej dosyć wnikliwie przekartkowałem, przeanalizowałem strukturę i przeczytałem wyrywkowo parę fragmentów. Nie byłem niestety na spotkaniu promocyjnym z autorką, nad czym mogę tylko ubolewać.

Książka ma charakter przyczynkowy – autorka subiektywnie wybrała 23 postaci w jakiś sposób charakterystyczne dla przedwojennej Warszawy, powiązane z miastem swoim życiem czy twórczością.

Przy każdej z tych postaci jest krótka charakterystyka jej życia – i tu pierwsza sprawa: wydaje się że biografie sław są powszechnie znane ale autorka wyciąga tu różne smaczki i ciekawostki. Potem „lecimy adresami” – praktycznie każdy akapit skupia się na kolejnej lokalizacji związanej z daną postacią. A w opisie autorka przekazuje sporo informacji dotyczących samej lokalizacji, historie budynków etc. Kolejne adresy zamieszkania poszczególnych bohaterów związane są w znacznej mierze z ich zmiennym życiem uczuciowym, stąd siłą rzeczy autorka wprowadza nas w rozmaite historie osobiste gwiazd II RP. Czyta się to fajnie. Książka jest napisana w sposób lekki i wciągający. Można czytać strona po stronie, gwiazda po gwieździe a można po prostu fragmentami. Da się też adresami – aczkolwiek przydatne by było, gdyby w podtytułach akapitów umieszczony był adres którego dotyczy opowieść. Inna sprawa, że w treści adresy są pogrubione, stąd też łatwo się połapać.

Duże wrażenie zrobiła na mnie bibliografia. Autorka naprawdę kupę pracy musiała włożyć w tę książkę.

Bardzo mi się podoba pomysł z osią czasu we wstępie przy każdej postaci, gdzie autorka pomiędzy datami urodzin a śmierci omawianej postaci, umieszcza kolejne adresy z nią związane. Szkoda tylko, że z tej osi nie wynika jeszcze przestrzeń czasowa, w jakim czasie dany adres wiązał się z bohaterem rozdziału. Niemniej pomysł świetny.

Całość bogato ilustrowana zdjęciami przedwojennej Warszawy.

Podsumowując: polecam, dużo ciekawostek i smaczków, kopalnia wiedzy dla przewodnika – varsavianisty, książka która koniecznie musi się znaleźć na półce.

:)

Ida Świerkocka
Śladami gwiazd II RP – miejsca, ludzie, historie – Spacery po Warszawie, której już nie ma
Wydawca – Agencja Wydawniczo – Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-63842-50-5
Warszawa 2017