Praga nieznana? Znana ale z daleka czyli wieża TV

W poprzednim wpisie wspominałem o žižkowskim cmentarzu żydowskim. Czas najwyższy sprecyzować gdzie on się znajduje, bowiem miejsce to kojarzą absolutnie wszyscy odwiedzający Pragę. Spójrzmy zresztą na zdjęcie:

wieża 01

Tak! Właśnie tak! Otóż žižkowski cmentarz został złożony w ofierze pod budowę wieży telewizyjnej. Niestety, kiedy zaczęto ją budować w latach 80-tych kompletnie nie liczono się z takimi drobiazgami jak np. XVII wieczny cmentarz :-/

wieża 02

Sama wieża, no cóż, jest wielka, przeogromna, widać ją zewsząd a mieszkańcy Pragi nie mieli wyjścia: musieli ją pokochać. Mówią że wygląda jak wielka wiertarka, chociaż zapewne inne skojarzenia też mają.

wieża 03

Do ucywilizowania wieży rękę przyłożył David Černý – rzeźbiarz znany z kontrowersyjnych realizacji. I tak na wieżę wspinają się „miminka” czyli niemowlaki, znane z Kampy:

miminka

Tyle, że na Kampie pełzają po ziemi i są z metalu a na Žižkowie są tworzywa sztucznego i pną się do góry. Zamiast twarzy mają kody kreskowe.

wieża 06

Jak już wyłączy się w mózgu opcję „jakie to strasznie wielkie i dominujące w krajobrazie” to wieża upstrzona niemowlakami nawet może się spodobać. Szkoda tylko że postawiono ją z kompletnym brakiem poszanowania jakiejkolwiek tradycji.

wieża 05

Następnym razem muszę się przekonać jak wygląda panorama Pragi widziana z wieży, bo wieża jaka jest widać z całego miasta. Nawiasem mówiąc, po otwarciu okna w hotelu, oczywiście widzę… no oczywiście, że wieżę! Jak na to wpadliście? ;)

wieża 07

Zachęcam zatem do bliższego zapoznania się z wieżą :)