Podkarpacie czy podkarpackie?

podkarpacie02

W rozmaitych relacjach dziennikarskich, w odniesieniu do województwa podkarpackiego pojawia się termin „Podkarpacie”. Czy aby na pewno jest to poprawne?

Przyjrzyjmy się chwilę cóż to jest owo „Podkarpacie”, sięgając po prostu do wikipedii a tam czytamy że „Podkarpacie to obszar leżący na przedpolu łuku Karpat”. W przypadku Polski to obszar rozciągający się przed górami na obszarze od Cieszyna po okolice Przemyśla. Spójrzmy zresztą na mapkę, gdzie Podkarpacie zaznaczone jest na czerwono:

podkarpacie03

Źródło: wikipedia

Porównajmy sobie zatem z naszym powszechnym rozumieniem terminu „Podkarpacie” stosowanym po prostu zamiennie z „podkarpackiem” obszar tego drugiego. Najlepiej obrazowo, spójrzmy na mapę i zobaczmy jaki obszar zajmuje województwo podkarpackie i jak się ma do właściwego Podkarpacia. Odpowiedź chyba jest oczywista?

podkarpackie04

Źródło: wikipedia

Reasumując: znacznie sensowniej brzmi podkarpackie w odniesieniu do obszaru województwa podkarpackiego i tej wersji będziemy się trzymać :)

podkarpacie05

PS. Bardzo podobna historia jest z „podbeskidziem” zwyczajowo uznawanym za okolice Bielska – Białej, tyle że w praktyce polskie Podkarpacie można by równie dobrze w całości nazywać Podbeskidziem, bowiem cały zewnętrzny łuk Karpat w Polsce stanowią Beskidy.