Jak taniej jeździć po Pradze

dpp02Przyjeżdżając do Pragi, nawet na jeden dzień, warto chwilę czasu poświęcić na zastanowienie się nad sposobem poruszania się po mieście. Oczywiście najlepiej poruszać się komunikacją publiczną – raz że nie jest zbyt droga, dwa działa bardzo sprawnie i trzy poruszanie się samochodem po Pradze dla osoby nieznającej miasta to swoisty koszmar. No i odpadają koszty parkowania w centrum.

Bilety dobowe i 3-dniowe

Dla turystów najkorzystniejsze wydają się być bilety 24-i 72-godzinne za odpowiednio 110 i 310 CZK.

Oczywiście można jeździć na bilety jednorazowe, bilet 90 minutowy kosztuje 32 CZK, bilet 30 minutowy 24 CZK.

Przyjeżdżając nawet na jeden dzień, myślę że warto kupić dobowy, bowiem daje to komfort dowolnego skorzystania z komunikacji bez szczypania się.

Bilety komunikacji miejskiej ważne też są na Petřinską lanovkę (czyli kolejkę na Petřin).

Pobyt powyżej 6 dni i bilet miesięczny

Zatrzymując się w Pradze na dłużej niż 6 dni, sensownym staje się zakup biletu miesięcznego, którego cena wynosi 550 CZK. Do tego dochodzi jednorazowy koszt karty elektronicznej w wysokości 100 CZK. Czyli za 650 CZK świat komunikacji miejskiej jest nasz!

Jak założyć kartę miejską

Obsługa karty miejskiej, która nazywa się Litačka, prowadzona jest w następujących lokalizacjach:

litackaŠkodův palác na ul. Jungmannovej znajduje się tuż obok żółtej stacji metra Můstek, wejście także na tyłach domu towarowego My (kiedyś Maj) i nowo wybudowanego CH Quadrio (nad stacją metra Národni třída). Obsługa idzie bardzo płynnie, należy mieć ze sobą zdjęcie do zeskanowania. Karta wyrabiana jest od ręki. Doładowuje się ją za to w niezmiernie licznych punktach obsługi DPP lub infocentrach.

Dzieci

Tu można najwięcej zaoszczędzić. Zacznijmy od tego że dziecko dziecku nierówne.

Dzieci do 10 roku życia jeżdżą za darmo na podstawie dokumentu np. paszportu z datą urodzenia.

Potem za dziecko, które skończyło lat 10 płaci się 50% (na podstawie dokumentu), chyba że…

Chyba że udamy się do punktu obsługi lub infocentrum i tam, dysponując zdjęciem i dokumentem tożsamości dziecka, po wniesieniu opłaty w wysokości 20 CZK otrzymamy dokument uprawniający dziecko do bezpłatnej jazdy po Pradze, do ukończenia 15-go roku życia! To się naprawdę opłaca…

Więcej na stronach DPP Praha.

Tak więc zapraszam do Pragi :)